Stojak na głośniki – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Jakie jest najlepsze miejsce dla głośników? Górna półka na regale, a może na stoliku telewizyjnym? Jeśli zależy nam na wysokiej jakości dźwięku oraz estetycznym wyglądzie to warto zainwestować w stojak na głośniki. Czym się kierować przy wyborze tego najlepszego?

Stojak to stosunkowo prosta konstrukcja. Wydaje się, że nie ma w nim nic skomplikowanego. W praktyce okazuje się jednak, że jest wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Podstawowe parametry

  • Waga

W tym przypadku najlżejszy nie znaczy najlepszy. Dobry stojak na głośniki musi ważyć co najmniej tyle, ile waży głośnik. Istnieją statywy, których kolumna nośna może być wypełniona piaskiem. Zwiększa to ciężar i redukuje rezonans. Sprzyja to stabilności i jednocześnie bezpieczeństwu. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla właścicieli domowych pupili.

  • Wysokość

Najbardziej uniwersalne są te, o regulowanej wysokości. Głośnik wysokotonowy (tzw. tweeter) powinien znaleźć się na wysokości ucha słuchającego w pozycji siedzącej. Wówczas strumień dźwięku będzie najlepiej słyszalny.

  • Podstawka

Wymiary podstawki powinny być dopasowane do sprzętu, którego będziemy używać. Niektórzy producenci oferują stojaki z podstawą o regulowanej szerokości. Dobrze, by była wyposażona w gumowe lub piankowe podkładki, co zapewni lepszą stabilizację głośnika.

  • Materiał

Większość stojaków na głośniki wykonanych jest ze stali, drewna lub szkła hartowanego. Do nowoczesnych wnętrz pasują konstrukcje stalowe lub szklane. Drewniane zaś idealnie komponują się ze stylem skandynawskim, prowansalskim lub klasycznym.

  • Prowadnice

Niektóre stojaki wyposażone są w specjalne prowadnice, które utrzymują kable w należytym porządku. Dzięki takiemu rozwiązaniu przewody zostają ukryte, nie plączą się i zachowują gustowny wygląd.

  • Kolce

Modele wyposażone w kolce redukują przenoszenie drgań na podłoże. Zapobiegając tym samym efektowi pogłosu i rozmyciu precyzyjnych dźwięków basowych.

Po co nam tak naprawdę stojak na głośniki?

Dzięki podwyższeniu, strumień dźwięku płynący z głośnika jest po prostu o wiele lepszej jakości.

Izolacja od podłoża redukuje rezonans, co wpływa na czystość brzmienia.

Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu głośników, akustyka pomieszczenia ulega poprawie.

Estetyka. Zestaw kina domowego prezentuje się o wiele lepiej, gdy głośniki znajdują się na specjalnych statywach. W przeciwieństwie do tych wciśniętych gdzieś w kąt na regale między książkami.