kartabin

Nowoczesne noktowizory – czy tylko do patrzenia?

Świat technologii idzie do przodu, stale zaskakując nas coraz to nowszymi wynalazkami. W związku z tym osoby siedzące w nawet najbardziej specjalistycznych branżach są w stanie korzystać z takiego sprzętu, o którym ludziom kiedyś nawet się nie śniło. Jednym z nich jest tak zwany noktowizor cyfrowy. Czym się on cechuje i jaka jest jego przewaga nad klasycznym noktowizorem?

Nowoczesność i przydatne funkcje

Nowoczesny noktowizor cyfrowy to nie tylko możliwość widzenia w ciemności, do której ograniczają się stare (a wręcz przestarzałe) modele tego sprzętu. Urządzenie to, choć kosztuje sporo więcej, przeznaczone jest zarówno do obserwacji dziennej, jak i nocnej (w tym pierwszym przypadku pełni rolę nowoczesnej lornetki). Co więcej, z uwagi na typowe przeznaczenie, tego typu noktowizory są współcześnie wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, jak na przykład nagrywanie wideo czy robienie zdjęć. Nie trzeba więc nosić ze sobą dodatkowego sprzętu, a wszystko mamy zamknięte w tym niewielkich rozmiarów urządzeniu. Przechwycony obraz jest przenoszony na wbudowaną pamięć, dzięki czemu szybko możemy go przenieść na komputer.

Co ważne, noktowizor cyfrowy najnowszej generacji pozwala na zachowanie odpowiedniej odległości oczu od szkieł kontaktowych – w związku z tym nie naświetlamy naszych oczu tak, jak w standardowych lornetkach noktowizyjnych, oferowanych obecnie niemal za grosze. Dodatkowo tego typu noktowizor zapewnia nam pełną anonimowość – nie dość bowiem, że nie naświetla naszej twarzy to jeszcze jego konstrukcja odpowiednio ją zasłania, co z pewnością pozwoli nam nagrywać w sposób bezpieczny i nie narażać się na żadne niebezpieczeństwo.

Podsumowanie

Z uwagi na postęp technologiczny, współczesne noktowizory oferują bogatą paletę udogodnień, za sprawą których można skłaniać się ku ich zakupowi. Osoby korzystające z tego typu sprzętu powinni zatem wyrzucić swój stary do kosza albo zostawić w domu jako eksponat i zainwestować w coś nowoczesnego i „wypasionego”. W dłuższej perspektywie na pewno im się to opłaci.