Nowoczesne noktowizory cyfrowe – co warto o nich wiedzieć?

Noktowizory to urządzenia, które pozwalają bez problemu obserwować otoczenie w ciemnościach (nocą lub w jaskini) albo przy bardzo słabym oświetleniu – np. w pochmurny dzień. Są powszechnie wykorzystywane m.in. przez wojsko, myśliwych, służby wywiadowcze, agencje ochrony, osoby realizujące filmy przyrodnicze, survivalowców, a także różne oddziały paramilitarne. Obecnie dużą popularnością cieszą się zwłaszcza modele cyfrowe, które są wyjątkowo funkcjonalne. 

Konstrukcja trwała i idealna na krótkie wyprawy

Standardowe noktowizory cyfrowe (https://elektromaniacy.pl/pol_m_Optyka_Noktowizory-351.html) to stosunkowo niewielkie urządzenia zbudowane z kilku istotnych elementów – obiektywu, specjalnej płytki mikrokanałowej, zasilacza, fotokatody, systemu sterowania elektronicznego, luminafora oraz głównego okularu. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest uzależnione od oświetlenia pola obserwacji – choćby naturalnym światłem księżyca. Oczywiście istnieje też możliwość wykorzystania tych sprzętów w całkowitej ciemności, ale trzeba się zaopatrzyć w iluminator podczerwieni. Tak naprawdę jedyną wadą noktowizorów cyfrowych jest dosyć krótki czas działania baterii, wynoszący maksymalnie około 4 godziny (dla porównania model analogowy może bez problemu pracować nawet 8 godzin). Z tego względu zaleca się używanie tych konstrukcji podczas niezbyt długich wypraw – np. kilkugodzinnego nocnego polowania lub obserwacji zwierząt.

Kluczowe zalety

Noktowizory cyfrowe cieszą się ogromnym powodzeniem przede wszystkim dlatego, że są bardzo trwałe i z powodzeniem można z nich korzystać przez wiele lat. Poza tym gwarantują doskonałą jakość obrazu, która jest znacznie lepsza niż w przypadku noktowizora analogowego. Obraz jest bowiem przetwarzany wyłącznie cyfrowo, co niemalże do zera ogranicza czułość na zmiany światła. Niewątpliwym atutem omawianych sprzętów jest również niski pobór prądu i możliwość łatwego podpięcia dodatkowych urządzeń w znacznym stopniu zwiększających funkcjonalność. Mowa tutaj przede wszystkim o zewnętrznym rejestratorze oraz powerbanku. Na koniec dodajmy, że oferta producentów noktowizorów cyfrowych jest niezwykle szeroka, więc każdy znajdzie model dostosowany do swoich potrzeb i oczekiwań.

Artykuł dzięki: https://elektromaniacy.pl/