lornetka

Lornetka i jej wiele zastosowań

Lornetki są z ludźmi od od dawna. Przez długi czas pełniły rolę sprzętu wojennego, pozwalającego obserwować teren bitwy z bezpiecznej odległości, albo sprzętu naukowego, w postaci teleskopu, który służył astronomom pomocom w badaniu sklepienia niebieskiego. I chociaż technika poszła do przodu, schemat, na jakim działa lornetka, wciąż znajduje zastosowanie w tych sferach, a także wielu innych. Dzisiaj przyjrzymy się tym pozostałym sferom, czyli odpowiemy na pytanie: co lornetka daje zwykłemu człowiekowi?

Dobry asystent każdego turysty

Chociaż teraz większość zwiedzających zwykle chodzi z aparatem albo z telefonem, to nie powinniśmy tak szybko skreślać lornetki z listy przedmiotów do wzięcia na wyprawę. Jest ona bowiem świetnym uzupełnieniem zwiedzania, szczególnie terenów przyrodniczych i w momentach, kiedy znajdziemy się na wzniesieniach, ale nie tylko. Możliwość przybliżenia widoku pozwala nam zaobserwować ciekawe miejsca, o których nie możemy się zbliżyć, a wielokrotnie również odkrycia zabawnych lub tajemniczych scenek rodzajowych.

Wspiera hobby związane ze zwierzętami i nie tylko

Lornetka to najlepszy przyjaciel ornitologa. Ptaki to jedne z najbardziej płochliwych zwierząt i nie sposób obserwować ich z bliska bez uprzedniego schwytania. Możemy jednak lepiej im się przyjrzeć, wykorzystując do tego lornetkę, co wielu ludzi robi. W końcu pozwala ona przyglądać się nie tylko ptakom, ale również innym zwierzętom na łonie natury, które raczej nie pozwoliłyby nam do siebie podejść.

niebo

Jest również przyjacielem myśliwego. Nic tak nie ułatwia polowania, jak możliwość obserwacji terenu z bezpiecznej odległości i przyjęcie odpowiedniej wobec zastanej sytuacji taktyki. No i lornetka to wciąż niechlubny sprzęt podglądaczy, lubujących się w zaglądaniu w życia innych ludzi.

Gdzie i jaką kupić?

Przy wyborze warto kierować się naszymi potrzebami. Dla weekendowych wypadów nie potrzebujemy wypasionej lornetki ze wszystkimi możliwymi usprawnieniami – wystarczy jakaś tańsza, która również spełni nasze wymagania. Znowu jeśli planujemy bardziej profesjonalne jej wykorzystanie, warto zainteresować się sprzętem droższym. Sklep Epasjonaci dla przykładu oferuje szeroki wybór lornetek – od bardzo prostych dla casualowych zastosowań, do specjalistycznych urządzeń.