Grzałki to urządzenia elektryczne, stosowane w urządzeniach cieplnych i tych, które podłączane są do instalacji wodnych, zapewniając komfort użytkowania ogrzewania przez cały rok, nie tylko w sezonie cieplnym. Wydajne stosowanie grzałki ma duże zalety, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie na zarządzaniu domową energią cieplną i wspomaga troskę o naturalne środowisko, zmniejszając ryzyko powstawania dziury ozonowej w atmosferze.
Grzałki elektryczne posiadają wiele zalet i korzyści z ich stosowania. Jedną z nich jest ich wielozadaniowość, ponieważ przy pomocy jednej grzałki możemy ogrzać wodę w kaloryferze, ogrzać temperaturę wewnątrz pomieszczeń czy w krótkim czasie wysuszyć mokrą odzież. Narzędzie to jest szczególnie przydatne, kiedy sezon grzewczy kończy się, a ogrzewanie centralne zostaje wyłączone. Ogrzewanie pomieszczeń dzięki grzałkom jest szybsze i bardziej stabilne, ponieważ niektóre modele grzałek GV pracują z pełną mocą przez 120 minut, po czym stabilizują temperaturę grzejnika i temperaturę pomieszczenia.
Ogólna budowa grzałki składa się z rurkowego elementu grzewczego oraz elektronicznego regulatora temperatury, który umożliwia grzanie mieszkania poza sezonem grzewczym i wyposażony jest w funkcje zabezpieczające przed przegrzaniem lub zamarzaniem. Dodatkowo urządzenie to zasila się przy pomocy napięcia 230V. Grzałki elektryczne mogą być wyposażone we wszelkiego rodzaju dodatkowe opcje, takie jak pomiary temperatury pomieszczenia czy mierniki umożliwiające utrzymanie stałej temperatury w otoczeniu.
Moc grzałki jest jednym z najważniejszych i najbardziej kluczowych parametrów w kwestii doboru grzałki do urządzenia grzewczego. Koniecznym jest odpowiednie dostosowanie jej do parametrów urządzenia grzewczego, które sprecyzowane są w specyfikacji technicznej grzejnika. Koniecznie, aby moc grzałki była zbliżona do mocy grzejnika. To zapewni nam wydajną i dobrą pracę urządzenia grzewczego w czasie, gdy ogrzewanie centralne jest wyłączone i nieużytkowane.