Co to jest notkowizor i do czego służy?

  W arsenale każdego myśliwego i obserwatora znajduje się optyka. Może to być zwykła lornetka lub monokular. Są one zaprojektowane przede wszystkim w celu ułatwienia obserwacji otaczającej przyrody i procesu śledzenia przemieszczania się zwierząt. A jeśli lornetka i monokular mogą poradzić sobie z tymi zadaniami w ciągu dnia, a niektóre modele nawet o zmierzchu, to w nocy tylko noktowizor (https://elektromaniacy.pl/pol_m_Optyka_Noktowizory-351.html) może to zrobić. Planując zakup noktowizora do polowania, ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z wszystkimi głównymi cechami i wybranie najbardziej odpowiedniej opcji.

Co to jest noktowizor?

  Przede wszystkim warto dowiedzieć się, co stanowi i jak działa noktowizor. Jest to specjalne urządzenia fotoelektroniczne, które przekształca obrazy nierozróżnialne w ciemności na widoczne, wzmacniając światło i nadając im jasność i kontrast. Pierwsze urządzenia, które pozwalają widzieć w zakresie podczerwieni, zostały wynalezione w latach 30 XX wieku. Od tego czasu programiści na całym świecie nie przestają ich ulepszać, z każdym rokiem coraz bardziej poszerzając ich możliwości.

Każde urządzenie noktowizyjne składa się z:

  • Soczewka
  • Odbiornik promieniowania
  • Wzmacniacz
  • Urządzenia wyświetlające.

  Wzmacniacz, a zatem i podstawa, niemal każdego noktowizora to przetwornik elektronowo-optyczny. To on jest odpowiedzialny za przekształcenie niewidocznego dla nas obrazu w podczerwieni na obraz widzialny. Od momentu swojego wynalazku każda poprawa lampy wzmacniacza obrazu oznaczała pojawienie się nowych, mocniejszych modeli. Istnieją również urządzenia noktowizyjne na podczerwień i cyfrowe. Pierwszy oparty jest na termowizorze, a drugi to matryca PSZ. Nowoczesne urządzenia noktowizyjne wykorzystują konwertery elektronowo-optyczne kilku generacji, a każde z nich ma większą moc niż poprzednie.

Jak wybrać urządzenie noktowizyjne?

  Wybierając urządzenia noktowizyjne, przede wszystkim warto zdecydować, czego dokładnie się użyje: lornetki, okularu, lunety, a dopiero potem dokonać wyboru, biorąc pod uwagę parametry techniczne takiej optyki. Najbardziej wszechstronne i powszechne są lornetki. Są dobre, ponieważ umożliwiają obserwację dwojgiem oczu, co znacznie zmniejsza obciążenie wzroku. Okular również to charakteryzuje, ale w przeciwieństwie do lornetek ich powiększenie jest zawsze równe 1x, co zapewnia maksymalny kąt widzenia (do 40 ° w niektórych modelach).

  Jeśli ktoś chce mieć bardziej kompaktową wersję, powinien poszukać monokular o podobnej funkcjonalności. Minusem w tym przypadku będzie zdolność obserwacji tylko jednym okiem. Z pozytywu można wyróżnić możliwość montażu na kasku, a w obecności specjalnego adaptera można nawet przymocować go do celownika optycznego. Chociaż w tym przypadku lepiej kupić celownik z funkcją noktowizyjną.

Podobnie jak w przypadku każdej innej optyki, są one ważne:

  • Krotność (ten wskaźnik wpływa na możliwość powiększenia obrazu, ale nie należy oczekiwać parametrów podobnych do stacjonarnej lornetki)
  • Średnica obiektywu (istnieje bezpośredni wzór – im większy obiektyw, tym jaśniejszy będzie obraz)
  • Pole widzenia (nawet przy użyciu noktowizorów bardzo trudno jest poruszać się w nocy, więc lepiej wybrać modele o szerokim kącie widzenia i nie zapominać, że im większe powiększenie, tym węższe pole widzenia).
  • Możliwość ustawiania ostrości (tutaj warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji różnicy dioptrii)
  • Rozdzielczość obrazu (ten wskaźnik jest całkowicie zależny od wybranej generacji, a im wyższa, tym mniejsze obiekty można zobaczyć)

Właśnie na te cechy optyki warto zwrócić uwagę przy wyborze.

Przy współpracy: https://elektromaniacy.pl